in

Pandemi Çocukluğu

TEKNOLOJİ VE ÇOCUK

Pandemi Çocukluğu. Pandemi nedeniyle evden çalışmak durumunda kaldınız ve bu nedenle çocuğun daha fazla ekranlarla zaman geçirmeye mi başladı? Bu durumun sizi rahatsız ettiğini, çözümsüz ve çaresiz hissediyorsunuz değil mi? O halde gelin birlikte çözümlerimizi arayalım. Öncelikle gün içerisinde çocuğumuzun ne kadar ekran karşısında zaman geçirdiğini gerçekçi olarak hesaplayalım. Ekran derken televizyon, bilgisayar, telefon ve benzeri eşyalar ve cihazların hepsi . Ekran saatini hesaplarken çocuğumuzun uzaktan eğitim süresini ekran saati olarak saymayalım. Kendi kendisine çizgi film ve video izleyerek, oyun oynayarak geçirdiği zaman dilimlerini hesaplayalım. Ekran karşısındayken ne yaptığını tespit edelim.

Örneğin bir deney izliyor sonra evde yapmaya mı çalışıyor, yoksa içeriği boş videolar mı izliyor? Yani ekranı üretici olarak mı tüketici olarak mı kullanıyor? Bunu tespit edelim. Ekranı sadece tüketici olarak izlediği zaman dilimi iki saatin üzerindeyse biz kendi mecburi işerimizle meşgulken ona sevebileceği aktiviteler sunalım. Sadece “Televizyonu kapat”, “Telefonu bırak” dediğimizde çocuk ilk başlarda ne yapacağını bilemez ve yetişkinden destek bekler. Çocuğumuzun ilgi alanı doğrultusunda onu yönlendirelim.

Lego mu seviyor? Legolardan bir ev yapmasını isteyelim. Resim yapmayı mı seviyor? Yerlere büyük kağıtlar serelim. Daha hareketli oyunlar mı seviyor? O halde evde bir parkur oluşturalım. Sandalyenin altından geçsin sonra minderin üstünden geçsin, çizdiğimiz çizginin üstünden sürünsün ve sepete basket atsın. İşlerimiz bittikten sonra çocuğumuzla birlikte mutlaka vakit geçirelim. Bu vakit akşam yemeğini birlikte hazırlamak olabilir, bir kitap okumak, sohbet etmek, kutu oyunu oynamak, güreşmek, boğuşmak, saklambaç oynamak aklınıza ne geliyorsa olabilir. Yeter ki birlikte olsun, iletişim ve etkileşim yüksek olsun. Son olarak kendinizi suçlamayı bırakın. Olağanüstü günler yaşıyoruz. Bu olağanüstü günlerde önemli olan sağlığımızı koruyabilmek. Çocuğumuzun her şeyden önce bedenen ve ruhen sağlıklı anne babalara ihtiyacı var. Kendinizi iyi hissettiren şeyler yapın ve anne babalık becerilerinizi fazlaca sorgulamayı bırakın.

Kaygılı kalplerinizi sevgiyle kucaklıyorum…

İnstagram

Anasayfa

Bu İçeriği Beğendiniz mi?

2 Oy
+1 -1

Fortnite çökmesi ve teknik sorunları nasıl düzeltilir

KPSS’ye Hazırlanırken