in

Beni Ödülle Cezalandırma

Ödül ve Çocuk

Ödül tanımı bir koşula bağlı olarak verilen ve verilen kişi tarafından cazip görülen bir objedir. Bir objeyi ödül yapan onun koşul olarak verilmesidir. “Ben çocuğuma sınıfı geçince tablet alacağım, söyledin almayacak mısın?” tableti koşul olarak sunmuş olursunuz ve o zaman o tablet ödül olur. Ödül ile ceza arasındaki farkımız da siz çocuğunuzu ödül ile iş yaptırmaya alıştırdıysanız ve bir süre sonra çocuk beklenen ödül gelmezse ve gelmemeye devam eder ise çocuk kendini cezalandırılmış hisseder.
Ödül dediğimiz koşullar, çocuğa bazen de ödül vaat edilir edilmez ceza olarak algılayabilir.
Çocuğun telefonu kırılır. Çocukta yeni bir telefon istiyor annede fırsat bu fırsat, sınıfı teşekkürle geç sana telefon alacağım diyor ve çocuk kendi alanı olmayana ders konusunda bu ödülden vazgeçiyor çünkü bu ödülün bir koşullu sevgi olduğunu algılıyor. Yani, her ödül içinde cezayı, her ceza içinde ödülü barındırır cezanın miktarı artsa da durum fark etmez. Cezanın daha ağır olması bile davranışı etkilemez.

Ceza ödül müdür?

Aslında günlük hayatta birçok sebepleri bir koşula bir ödüle bağlayabiliyoruz. Şimdi de günümüzde kullandığımız koşulların benzerliği ve farklılığına bir değinelim ki ödül ve ceza aslında aynı şeydir. İkisi de kontrol mekanizmasıdır. Çocukların kontrol eden aileler her iki metodu da aynı şekilde sıkça kullanıyor. Aile çocuğa bir ödül vaat ettiğinde gizli ceza vermiş oluyor çocuk ödüle ulaşamazsa kendisini cezalandırmış hissediyor. Ödül cezayı içinde barındırdığı gibi, ceza da içinde ödülü barındırır. Ceza olduğu zaman kişi ” bu işi yapmama cezamı da çekerim” der.

Ödül Ve Aile Tutumları, kullanıldığı ev ortamlarını ve aile tutumlarıyla ilerleyen koşulları ele alalım. Bazı aileler otoriter yani kontrolcü, bazıları tutarsızdır, otoriter aileyi ele alırsak çocuğu onun sözünden çıksın istemez kural koyar ve kural içinde çocuğa özerklik verir. Çocuk ne kadar anneye ya da babaya bağımlı olursa, çocuğun aileyi terk etme ihtimali o kadar azalır. Anne ve baba, kendisini garantiye alır. Bunun için de ödül ve övgü gibi bağımlılığı arttırıcı kontrol mekanizmalarını kullanır. Kısacası da kontrolcü aileler çocuğum istediğini yapsın diye sürekli kontrol mekanizmaları kullanır.

Ödül yerine ne konulmalı

Ödül belirtiyle çözmeye çalışılır ama asıl amaç belirtinin altında yatan kök sorunu çözmek olmalıdır. Ödül, ailenin ihtiyacını ön planda tutar. Ama asıl önemli olan çocuğun ihtiyaçlarını öncelik getirir. Çocuğumuzla bir sorun yaşıyorsak, yapılacak olan kendimizi düşünce düzeyinde değiştirmek olmalıdır. Çocuk bir davranışı yapamıyorsa o davranış ailede eksik olabilir. Özellikle tutumları gözlemlemek zor olduğu için çoğu ailede kendi tutumlarının farkında değildir. Ailede ödül vermek yerine, kendini test ettiği ve çocuğuyla etkinlik aktivite yaptığı zaman çoğu sorun çözülmüş olur.

Sonuç olarak

Ödülle kontrol edilen çocuk değil, birey olarak kabul görülen, gelişim gösteren çocuğun özgüveni yüksek olur. Özgüveni yüksek olan çocuk, mutlu başarılı bir çocuktur bu tür çocuklar yetiştirmek için önce kendi düşünce yapımızı değiştirmeliyiz. Doğal olarak ödül, ceza, övgü gibi kontrol koşul araçlarını kullanmamıza gerek kalmayacaktır.

Anasayfa

Teknoloji

Genel

İnstagram

Bu İçeriği Beğendiniz mi?

55 Oy
+1 -1

Enfes Mercimek Çorbası

Yeni BMW 2 Serisi