in

Kamera Merceğiyle Yapılan Hareketler Nelerdir?

1 – Zoom in ve Zoom Out

   Zoom in ve zoom outun bir diğer adı optik kaydırmadır. Zoom in ve zoom outun amacı kamerayı haraket ettirilmeden uzaktaki bir nesneye yakınlaşmak veya uzaklaşmaktır.

2- FocusDefocus

  FocusDefocus. Netlik ve bulanıklık olarak adlandırabiliriz. Bu hareket kamera merceğindeki görüntünün net veya bulanık olarak görünmesini sağlar.

   Bazı kameralarda FocusDefocus ikinci bir kişi tarafından yapılmaktadır. Bu elemanın setteki adı Focus Puller’dır. Görevi sahnenin gidişatına göre kameranın focusunu düzgün bir şekilde ayarlamaktır.

3- Netlik Kaydırma

Netlik kaydırma (mezopan ve rack focus). Arka arkaya duran iki nesneden önce birine, sonrasında diğerine focus yapır.

İlk resimde kameranın focusu çiçeğe yapışmış iken, ikinci resimde focusun güneşe odaklandığını görüyoruz.

Kameralara Yardımcı Ekipmanlarla Hangi Hareketleri Yapabilir?

Tripod (Ayaklık)

Tripod üzerine yerleştirilen kamera ile birçok hareket kolayca yapılabilir. Bu hareketlerden bazıları pan (merceği sağa sola çevirme) tilt (merceği yukarı aşağıya indirme) ve zoom dur.

Jimmy Jib

   Jimmy jib üzerinde takılı bulunan kameranın 360 derece pan ve 180 derece tilt yapmasına olanak sağlayan teknik donanımdır. Kameranın kontrolü vincin ucundaki kumanda sayesinde yapılabilir. Genelde futbol maçlarında kale arkasında sıkça görürüz.  Stüdyolarda kullanılmak üzere özel olarak üretilen modelleri ve film çekimleri için kullanılan modelleri de mevcuttur.

Steadicam

   Steadicam, Genelde aksiyon sahnelerinde kullanılır. Hareketi insan vücudu hareketi ile gerçekleşir.  Kameraman üzerine monte edilebilmesi için özel bir yelek ve kol düzeneğine sahiptir. Hidrolik bir düzenekle kamerayı 90 derecelik dik açıyla sabitler. Bu sayede aksiyon sahnelerinde, kameraman koşarken bile sarsıntısız ve akıcı çekim yapabilir. Yaklaşık ağırlığı 60 kilo civarındadır.

Son Olarak

  Kameraya yardımcı bu cihazlar her sahnede büyük önem taşır. Kameramanların işini oldukça kolaylaştıran bu cihazlar, yönetmenlerin istediği açıları almasına da büyük imkân sağlar. Jimy jip ile üst açıdaki çekimleri rahatça yapılabilirken, aksiyon sahnelerinde steadicam kullanarak sabit ve stabil çekimler yapmak sahne açısından önemlidir. Bu cihazlar sayesinde kameranın yaptığı Pan, tilt ve takip sahneleri ne kadar sabit ve kusursuz olursa, sahnenin izlenebilirliği de o kadar artacaktır. Sallanan ve titreyen görüntüler izleyici gözünde amatörlük hissi uyandırarak, filme odaklamayı düşürecektir.

Bu İçeriği Beğendiniz mi?

6 Oy
+1 -1

KPSS’ye Hazırlanırken 3: Yine, Yeni, Yeniden KPSS

Türkiye’de Satılan Elektirlikli Otomobil Fiyatları