in

Formula 1 Yarışları Nasıl Düzenleniyor?

Motorsporlarının zirvesi olan yarış organizasyonu Formula 1, 10 takım ve 20 sürücünün yarıştığı, tek kişilik bir açık teker yarışıdır. Formula 1 her yıl Grand Prix adı verilen, değişik ülkelerde ve hepsi birbirinden farklı pistlerde koşulan yarışlardan oluşur. Sene sonunda en yüksek puanı toplayan pilot Sürücüler Şampiyonu olurken, en yüksek puanı toplayan takım Takımlar Şampiyonu ünvanını alır.

Yarış haftası Cuma, Cumartesi ve Pazar olarak üç güne ayrılır. Cuma günleri takımlar 1’er saatlik 2 antreman seansına katılırlar. Cumartesi günü ise 3. ve son antreman seansından sonra sıralama turları başlar. Pazar günü beş kırmızı ışık söner ve heyecan start alır. Peki bütün bu antremanların, sıralamalarının anlamı nedir, neye yarar? Gelin beraber öğrenelim..

Antreman seansları nedir?

Her pistin farklı yapıları ve özellikleri vardır. Takımlar yarışa hazırlanmak, araçlardan ve lastiklerden en iyi performansı çıkarmak için bu antreman seanslarına katılırlar. Araçların viraj-düzlük hızı, lastik kullanımı, denge ayarları, tek tur ve yarış temposunu öğrenebilmek için burada topladığı verileri inceleyerek aracı piste en uygun performans verecek şekilde hazırlayıp yarışa sürerler.

Michael Schumacher

Sıralama turları nedir?

Karışık gibi görünsede çok kolay bir mantığa sahiptir. Gridde 20 sürücü bulunur. Bu sürücüler yarışa hangi sırada başlayacaklarını belirlemek için hızlı tek turlar atarlar. En hızlı turu atan sürücü yarışa en önden (pole) başlar. En yavaş turu atan pilot ise grubun en arkasından başlamak zorundadır. Sıralama turları üç seansdan oluşur. Q1, Q2, Q3 olarak adlandırılan bu seanslarda herkes turlarını attıktan sonra Q1’i son 5’de bitiren sürücüler Q2’ye katılamazlar ve hangi sıraya yerleştiler ise yarışa oradan başlamak zorundadırlar. Q2’ye kalan 15 sürücüde turlarını attıktan sonra son 5 elenir ve Q3’e katılma hakkı elde edemezler. Q3’e kalan son sürücüler turlarını tamamladıktan sonra yarış gridi oluşmuş olur.

Yarış Günü

Cumartesi oluşan sıralamaya göre takımlar griddeki yerlerini alırlar. Yarış başlamadan önce lastikleri ideal sıcaklığa getirebilmek için bir turluk formasyon turu atılır. Bu turdan sonra sürücüler yerlerine yerleşirler ve beş kırmızı ışıktan sonra yarış başlar.

Yarışta araçların performansı kadar pilotların ve takımların performansıda çok önemlidir. Takımların yaptığı stratejiler yarışın kaderini önemli ölçüde değiştirebilir. Lastik kullanımına göre erken ya da rakibe göre geç pit-stop yapılabilir. Seçilen lastik hamuru, pit stop süresi yarışta o lastikleri ideal sıcaklık değerleri arasında tutabilmek takımlar ve pilotlar için çok zorlayıcı bir o kadar da önemlidir. Zorlu geçen turların ardından finish çizgisini ilk sırada gören galibiyete ulaşmış olur ve podyumun ilk basamağında yer alır. İkinci ve üçüncü pilot sırasıyla podyumun son basamağına çıkarlar ve ödüllerini alırlar. Yarışı sadece ilk 10’da bitiren pilotlar puan alabilir. Kalan 10 sürücü haftayı puansız kapatmış olur. Ayrıca yarışı ilk 10’da bitiren pilotlardan biri yarış içindeki en hızlı turu attıysa +1 puan daha alır.

DRIVE TO SURVIVE

Dünyanın bir çok yerinde bir çok pistte düzenlenen bu nefes kesici organizasyon yakın zamanda bir Netflix yapımı olan Drive to survive adlı belgesel ile izleyicilere ayrı bir bakış açısı sunuyor. Takımların ve pilotların bakış açısından izlediğimiz bu belgesele bakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

2021 İstanbul Grand Prix – Hamilton & Perez

Son olarak F1’in yakın geçmişte ülkemizde yaptığı organizasyonlara ufak bir göz atalım. Ülkemizde 2005 ve 2011 yılları arasında düzenlenen Turkısh Grand Prix, 2011 yılında sözleşmenin bitmesi ile 8 sene boyunca koşulmadı. Ancak Covid-19 pandemisi ile yarışların yapıldığı bazı ülkelerin seyahat kısıtlamaları ile F1 İstanbul Park’a geri dönüşünü 2020’de gerçekleştirdi. Mercedes pilotu Lewis Hamilton’ın 7. Şampiyonluğuna ulaştığı bu yarış aynı zamanda Michael Schmuaer’in rekoruna ortak olduğu yarıştır. 2021’de ise pandemi koşullarının devam etmesi sebebiyle Formula 1 bir kez daha İstanbul’a gelmiş ancak dönemin şampiyonluk için savaşan pilotları Max Versttapen ve Lewis Hamilton yağmurlu geçen yarışta galibiyete ulaşamamışlardır. Pole pozisyonundan başlayan bir diğer Mercedes sürücüsü Valtteri Bottas lider başladığı yarışı lider olarak bitirmiştir. 2022 sezonunda F1 takviminde yer almayan ülkemiz maddi koşulardan ötürü bir süre daha bu büyük yarış organizasyonuna ev sahipliği yapamayacak gibi gözüküyor.

Bu İçeriği Beğendiniz mi?

8 Oy
+1 -1

Muhafazakar Erkeğin Seküler Kız Sevdası Örneği: Hadise ve Mehmet Dinçerler

2004 Doğumlulara Müjde! 35 Bin Gence Ücretsiz Avrupa Seyahati