in

Çocuğun Gözüyle Dünya

ÇOCUKTA BENMERKEZCİLİK
Çocuk dış dünyayı kendi “Ben’inden” ayırılabilir mi? Çocuk mantığını düşünürken karşımıza çıkmıştır. Ben sorunu bu sorun, çocuğun herkesin kendisi gibi düşündüğünü kabul ettikçe ne inandırmaya, ne ortak gerçekliklere uymaya, ne de özellikle kendi sözlerini kanıtlamaya ya da doğrulamaya çalışır. Dolaysıyla, çocuğun mantığının belli bir nesnellik kazanmamasının nedeni sosyalleşmeyi reddeden doğuştan gelen bir benmerkezciliktir. Çocuğun ilk ilgileri, oyunları, resimleri esasen gerçekçidir ve sadece var olanın taklidine yönelmiştir. Yani çocuk düşüncesi özel bir gerçekçiliktir. Çocuğun doğa ve düşünce konusunda çocukların adları düşünceleri dış dünya ile iç dünya arasında çizdikleri sınırlarda bizim düşünce yapımızdan basitten karmaşığa doğru ilerleyebilir.

ANNE BABA ve YETİŞKİN ROLÜ, Anne ve babalar çocuğun kişilik gelişiminde önemli bir rol oynarlar. Etkili anne baba davranışlarının olumlu sonuçları; çocukların üniversite yıllarına kadar devam etmekte ve çocukların hayata karşı akademik başarılarını özgüvenlerini yüksek motivasyona bağlı olduklarını göstermektedir. Bazı anne babalar çocukların yapamayacağı yüksek düzeyde hedefler koyarak çocukların bu hedefleri başarmalarını bekleyebilirler. Çocuklardan beklentisi olan. Aynı zamanda da gerçekçi biçimde çocukların ilgi ve gereksinimleri doğrultusunda; çocukları ile ilgilenen demokratik anne baba tarzının sağlıklı kişilik gelişimini kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Bu sayede de çocukların güçlüklerle karşılaşmayı, bunların üstesinden gelmeyi ve desteklenmeyi beklerler. Bu tutarı sergileyen anne babalar da bunu sağlayabilirler.
ÇOCUKTA GERÇEKLİK
Çocukta gerçeklik sorunu, mantığını yargılayabilmek için çoğu zaman onlarla konuşmak onların düzeyine inmek yeterlidir.

Çocuğun konuşmalarını doğru biçimde değerlendirebilmek için gerçekten güzel anlamlar vermek gerekir. Onun düşüncesini denetlenmesi bizlere gözlem yoluyla değerlendirmeler sunar. Bu nedenle sorunun incelenmesi çocukların buldukları soruların incelenmesi çocukların buldukları örtük çözümlerin neler olduğunu gösterir. Yani, çocuk kendi dünyasındaki gerçekliği somut bir evren kurma ilişkisini işaret eder. Çocuğun düşünce çerçevesini değiştirmeye çalışmayınız çocuğunuzla yeni şemalar yeni dünyalar ve hayaller, öznel bir dünya oluşturun.

İnstagram

Anasayfa

Bu İçeriği Beğendiniz mi?

4 Oy
+1 -1

KPSS’ye Hazırlanırken

CONTROL ÇÖKME SORUNU ÇÖZÜM