in

Alan Derinliği Nedir? Nelere Bağlı Olarak Değişir?

Alan derinliği en basit tabirle kameranın çektiği net alana denir. Kamera diyaframının açılıp kısılmasıyla değişmektedir. Aşağıdaki resimde açıktan kapalıya sıralanmış diyaframları görebiliriniz. F/1.4 açık diyafram, f/32 kapalı diyafram olarak kabul edilir.

   f/5.6 düşük diyafram açıklığında net alan derinliği artar. F/1.4 gibi yüksek diyafram açıklığında net alan derinliği azalır.

Alan Derinliği Nasıl Kullanırım?

   Genellikle yakın çekimlerde istenilen objeyi arka plandan ayırmak istediğimizde, kamera diyaframını açarak net alan derinliğini azaltırız. Böylece istenilen objeyi net alanda bırakarak, arka plandaki kısımdan ayırırız. Bu tarz fotoğraf kareleri ‘’PORTRE’’ (Bokeh) efekti olarak adlandırılır.

  Yukarıdaki fotoğrafta diyaframın açılıp kısılmasıyla net alan değişiyor ve öndeki solistin arka plandan ayrıldığını görüyoruz. Bu da dikkatimizi arka planda ki müzisyenler yerine, direkt ön plandaki soliste odaklanmamızı sağlıyor.

Yanlış Diyafram Kullanımı

   Açık diyafram ile yakın plan çekimlerinde güzel kareler yakalasak da uzak manzara çekimlerinde bazı dezavantajları da olmaktadır.

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf f/5.6 kapalı diyaframla ile çekilmiştir. Fotoğrafta dikkatli baktığınız da bütün kadrajın tamamen net alan da olduğunu görebilirsiniz.

f/1.6 diyaframında çekilen bu fotoğafı inceleyelim. Fotoğrafın orta kısımları net kalırken başı ve sonu bulanık kalmıştır. Bunun gibi sorunlarla karşılaşmamak için lens üreticileri sabit bir diyafram açıklığında lens üretmek yerine, sahneye göre fotoğrafçının manuel olarak ayarlayabileceği lensler üretmektedirler.

İnstagram

Anasayfa

Bu İçeriği Beğendiniz mi?

4 Oy
+1 -1

KPSS’ye Hazırlanırken 2: Yaptığım Basit Hatalar

İzledikten Sonra Etkisinden Kurtulamayacağınız 5 Başyapıt Film