Almanya’da Çalışma Fırsatları: Yeni İşçi Politikası ve Destekler

Editör

Yurtdışında iş olanaklarına göz atanların dikkati Almanya’ya çevriliyor. Almanya İçişleri Bakanlığı, yeni bir yasa tasarısıyla ilgili ayrıntıları paylaşarak büyük bir ilgi uyandırdı. Bu tasarı ile 2 milyon kişiye kolaylıklar sağlanıyor ve dil şartı kaldırılıyor. Ayrıca işsiz kalan bireyler aylık 451 euro yardım alabiliyor. Almanya’da Çalışma Fırsatları.

ALMANYA’DA İŞÇİ OLMA ŞARTLARI

Almanya, 2 milyon işçi alımına yönelik hazırlıkları tamamlıyor. Üstelik işsizlikle mücadelede aylık 451 euro yardım sunuyor. Yurtdışında çalışma fırsatları araştıranlar için Almanya, kapılarını geniş açıyor. Hizmet sektöründen bilim insanlarına kadar pek çok kişi için büyük kolaylıklar getiriyor.

Almanya’da hükümet, AB dışından nitelikli işçilerin göçünü desteklemeyi amaçlayan Nitelikli Göçmenlik Yasası’nı Federal Meclis’ten geçirdi. Bu düzenlemeye göre, Almanya’da iş teklifi alan kişilerin çalışma imkanları artacak. Aynı zamanda iş bulamamış ancak iş bulma potansiyeli olan bireyler de destekleniyor. Bu durumda kişinin genel nitelikleri, deneyimi, Almanya ile bağlantısı ve yaş faktörü öne çıkacak.

Almanya’da Çalışma Fırsatları

Akrabası veya bağlantısı olan bireyler, Almanya’ya daha kolay gitme avantajına sahip oluyorlar.

Almanya’nın yeni işçi politikası, uzman veya vasıflı personelin hızla ülkeye girişini ve iş piyasasına entegrasyonunu kolaylaştıracak.

Türkiye’de mesleği olan ve çalışan bir birey, Almanya’dan iş teklifi alması veya iş bağlantısı kurması durumunda ülkeye gidebiliyor. Meslek eğitimi ve mesleki gelişim de olumlu bir kriter olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla, mesleğini geliştirmek isteyenler için Almanya cazip bir çalışma imkanı sunuyor. Ancak Almanya’ya gitmek isteyenlerden en az iki yıl iş tecrübesi bekleniyor. Nitelikli işçiler, sertifika veya belgeleriyle uzmanlıklarını kanıtlayabilecekler.

İşe alımda puan sistemi uygulanıyor ve her bir nitelik için puan veriliyor. Örneğin, Almanca ve İngilizce dil bilgisi artı puan olarak değerlendiriliyor. Ayrıca Almanya bağlantısı ve mesleki deneyimler de bu puanı yükseltecek.

ÇALIŞMA ŞARTLARI NELER?

İş arayanlar, deneme süreci içerisinde haftada en az 20 saat çalışabilecekler. Bu deneme süresi en fazla 2 hafta sürecek.

Almanya’da “halk parası” olarak adlandırılan yardımdan yalnızca Alman vatandaşları yararlanmıyor. Almanya’da yasal yollarla yaşayan ve sosyal yardıma ihtiyaç duyan herkes faydalanabiliyor. Nitelikli işçi şartlarını yerine getiren bireyler, işsiz kaldıklarında maddi destek alabilecekler. Almanya’da Çalışma Fırsatları

Yorum yapın