İzledikten Sonra Etkisinden Kurtulamayacağınız 5 Başyapıt Film

Editör

Updated on:

“Ben istiyorum ki; film,siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın.”

O halde başlayalım dostlar.

5-MOTOSİKLET GÜNLÜKLERİ (IMDB- 7,8)

Bir yol filminin çok daha ötesinde bir yere sahip olan bu mükemmel yapımda Güney Amerika manzaraları,tekrar tekrar dinleyeceğiniz müzikleri gerçek hayat hikayeleriyle bezeli anlatısı,çok duyduğumuz ve gördüğümüz bir adamın meşhur devrimci Che Guevara’nın çok da bilinmeyen hayatının daha da az bilinen bir dönemine ışık tutuyor.

Filmin kulaklara huzur getiren o müziği

4-BABİL ( IMDB-7,4)

Yollara düşmüş bir karı-koca; kulakları duymayan, konuşamayan bir Japon genç kız ve ailesi; Meksika’da hayatta kalmaya çalışan bir çocuk bakıcısı umarsızca birbirlerine bağlanacaklardır. İlginçtir film, bir peygamberin çölde yürüyüşünü anımsatırcasına bir Orta Doğulunun ıssız arazide yürüyüşü ile başlar. Sırtında ve başında beyaz bir aksesuar taşımaktadır.Birazdan sırtında ki beyaz çuvaldan çıkaracağı silahı bir köylüye satacaktır.

3-İÇİMDEKİ YANGIN (IMDB-8,3)

Bir ailenin tarihini inanılmaz bir anlatı ile bize sunuyor bu film. İki kardeşin annelerinin vasiyetini okumasıyla başlıyor. Bu serüvenin izlerini sürdürmeye kararlı kardeşler gün geçtikçe daha fazla deştikleri o geçmişin yürek burkan gerçekleri ile yüz yüze geleceklerdir. Orta Doğu’daki iç savaşın en karanlık dönemine ışık tutan İçimdeki Yangın şok edici finali ile zihninizde kalıcı bir yer edineceğinden şüphem yok.

2-ÇİNGENELER ZAMANI (IMDB-8,2)

Çingenelerin dünyası çok farklıdır. Onların doğa ile bütünleşmiş olan kendince yaşadıkları dünyalarında farklı renkler vardır. Perhan da büyük annesi ile beraber bir yaşam sürmekte olan bir çingenedir. Bir kıza aşıktır. Son derece de duygusal biridir. Öyle ki duygu yoğunluğu aracılığı ile nesneleri hareket ettirme yeteneğine sahiptir. Onun bu yeteneğinden faydalanmak isteyen ve bu yüzden etrafında bulunan insanlar da vardır. Film adeta bir tablo gibi çekilmiş oyunculuklar şahane ötesi ve soundtrack’i bıkmadan usanmadan dinlenir.

Acı tatlı bir sanat eseri adeta burdan gel dinle.

1-DÖNERSEN ISLIK ÇAL (IMDB-7,5)

Toplumdan dışlanmış, ötekileştirilmiş insanların dramı işte böyle anlarda yoğunlaşıyor. İşte doğuştan kaybedenlerden biri de kirli bir barda barmenlik yapan bir ‘cüce’dir. Cücenin yolu bir gün bir fahişelik yaparak geçinen bir travestiyle kesiştiğinde bu iki dışlanmış, iki istenmeyen insan arasında kadere ve hayata meydan okuyan bir dostluk başladı. Bu dostluk kendilerini öteleyen topluma karşı yapılmış bir başkaldırı niteliğindedir.Fikret Kuşkan gerçekten oyunculuğu ile ders verir bir iş başarmış. Bilinmeyen incilerden şiddetle öneriyorum arkadaşlar.

Filmin akıllarda kalan bir repliği ile sizlere bu listemden veda ediyorum.Önümüzdeki incelemelerde ve listelerde buluşmak üzere kendinize iyi bakın sinemayla kalın dostlar.

Yorum yapın